×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

Nemokama linija 8 800 00003
2022 09 28

Seime registruotas PVM įstatymo pataisos projektas: sieks vienodų sąlygų kraujo donorystės įstaigoms

Siekiant suvienodinti veiklos sąlygas visiems šalies kraujo centrams, Nacionalinio kraujo centro (NKC) siūlymu Seimo sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė įregistravo Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimą. Juo siekiama suvienodinti sąlygas visoms kraujo donorystės įstaigoms, kai šios įsigyja prekes ir paslaugas, reikalingas kraujo komponentų ruošimui užtikrinti, leidžiant taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, NKC iki šiol yra priverstas veiklą vykdyti diskriminacinėmis sąlygomis, lyginant su kitomis kraujo donorystės įstaigomis tokiomis kaip Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos ar Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos.

„Vien todėl, kad šios įstaigos yra tiesiogiai finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir turi sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), joms yra taikomas  lengvatinis 5 proc. PVM tarifas, kai tuo tarpu pagrindinė ir svarbiausia valstybės kraujo donorystės įstaiga NKC yra apmokestinama 21 proc. PVM tarifu, nes dėl savo veiklos specifikos tokių sutarčių nesudarinėja“, – tvirtina D. Gutauskas.

Pasak jo, jei Seime būtų priimti šie pakeitimai, pritaikius lengvatinį PVM tarifą NKC per metus sutaupytų apie 350 tūkst. eurų. Tai yra beveik vieno mėnesio išlaidos darbo užmokesčiui, kas reiškia, jog atsirastų prielaidos jį didinti ir kitais metais. Taip pat būtų galima investuoti į įstaigos veiklos stiprinimą surenkant neatlygintinai donorų aukojamą kraują, įsigyjant naujos įrangos ir priemonių, reikalingų sklandžiam donorystės procesui.

NKC pagal kraujo ir kraujo komponentų pardavimo sutartis gydymo įstaigoms tiekia kraujo komponentus, už kuriuos įstaigos atsiskaito lėšomis, gautomis iš teritorinių ligonių kasų pagal sudarytas sutartis. Kitaip tariant, pinigai šaip ar taip yra mokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, tačiau netiesiogiai. Prekes ir paslaugas, reikalingas kraujo ir kraujo komponentų ruošimui užtikrinti, tarp jų ir medicinos pagalbos priemones, NKC įsigyja organizuodama viešuosius pirkimus.

Kaip pastebi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė J. Sejonienė, tiekėjai, tiekdami prekes NKC iki šiol vadovaujasi Pridėtinės vertės mokesčio įstatymu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos išaiškinimu, kuris pažeidžia laisvos ir vienodos konkurencijos rinkoje principą.

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, medicinos pagalbos priemonės, kurias įsigyja įstaiga, nesudariusi su Teritorine ligonių kasa sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sutarties, apmokestinamos taikant standartinį 21 proc. PVM tarifą. Situacija tokia, kad viena įstaiga – NKC, teikianti tas pačias paslaugas kaip ir kitos kraujo donorystės įstaigos, yra priversta veikti rinkoje diskriminacinėmis sąlygomis. Mano pateiktas įstatymo projektas suvienodins konkurencines sąlygas ir leis didžiąją dalį Lietuvos gydymo įstaigų kraujo komponentais aprūpinančiam centrui geriau finansiškai pasirengti reaguoti į šiuo metu kylančias grėsmes ir krizes“, – teigė J. Sejonienė.

Pasak Seimo narės, labai svarbu neatlygintos kraujo donorystės srityje dirbančioms įstaigoms sudaryti vienodas galimybes vykdyti veiklą, PVM taikymo suvienodinimas – viena iš priemonių tai užtikrinti.

Turite klausimų?

Turite klausimų mums? Nerandate norimo atsakymo DUK skiltyje? Norite susisiekti donorystės ar savanorystės klausimais? Užpildykite žemiau esančią formą ir mes su Jumis susisieksime!

Klausti
Registracija
donorystei
×

Turite klausimų?

    Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant tinkamai atsakyti į užklausą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų apsaugos politikoje aprašytomis taisyklėmis