×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

Nemokama linija 8 800 00003
2021 05 21

Iš kraujo plazmos pagaminti vaistai gelbsti ir naujagimių gyvybes

Kasmet pagaminama vis daugiau vaistų iš kraujo plazmos, kuri atskiriama iš donorų kraujo, o jie padeda vis didesniam pacientų skaičiui įveikti retas, genetines ir kitas itin sunkias ligas tokias kaip hemofiliją, įgimtą imunoglobulinų deficitą, sunkius inkstų ir kepenų pažeidimus. Nepaisant to, vis dar sudėtinga patenkinti kraujo plazmos poreikį vaistų gamybai, nes jos surenkama per mažai.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovo Daumanto Gutausko teigimu, iš donorų paimto kraujo gaminant gyvybiškai svarbius kraujo komponentus eritrocitus bei trombocitus, atskiriama ir kraujo plazma.

„Skirtingai nei eritrocitų, kraujo plazmos panaudojimas gydymui nėra didelis ir kasmet mažėja, o plazmos poreikis vaistų gamybai visoje Europoje didėja. Tad likusi ir gydymui nepanaudota plazma realizuojama atviro konkurso būdu, kai dalyvauja ir Europos vaistų gamintojai, kurie iš jos gamina įvairius kraujo ligoms gydyti reikalingus vaistus, gelbstinčius vis daugiau suaugusiųjų ir ką tik pasaulį išvydusių kūdikių gyvybių“, – sako D. Gutauskas.

Europos tendencijos rodo, kad kol kas sudėtinga patenkinti kraujo plazmos kaip žaliavos poreikį vaistų gamybai, nes jos surenkama per mažai ir būtina skatinti kraujo donorystę.

Gutausko teigimu, šių metų sausį pasirašius kraujo plazmos realizavimo sutartį, ji yra realizuojama ne tik kur kas efektyviau, bet ir parduota daugiau nei tris kartus brangiau, lyginant su ankstesniais metais.

„Prognozuojama, kad šiemet kraujo plazmos realizavimas Lietuvai atneš ne tik rekordinį pelną, bet bus galima padėti dar didesniam skaičiui pacientų, kuriems reikalingas gydymas vaistais, pagamintais iš šios farmacinės žaliavos“, – sako NKC vadovas.

Be to, iš koronavirusu (COVID-19) persirgusių žmonių surenkamas kraujas irgi naudojamas pacientams gydyti, tik jis yra atitinkamai paruošiamas.

NKC Plazmos saugyklos vyriausioji specialistė Jolanta Jurevičienė pasakoja, kad iš donorų dovanotas kraujas gelbsti žmonių gyvybes ne tik tiesiogiai,  nes iš ką tik surinkto kraujo yra gaminamas labai svarbus kraujo komponentas – kraujo plazma.

„Joje yra žmogui reikalingi baltymai, imunoglobulinai, kraujo krešėjimo faktoriai. Ji naudojama kaip farmacinė žaliava įvairiems vaistams gaminti, kurie gelbėja ir gydo pacientus, sergančius sunkiomis ir retomis ligomis, tokiomis kaip hemofilija, įgimtas imunoglobulinų deficitas, kai esama tokių krizinių situacijų, kuomet rezus faktorius yra priešingas motinos ir vaiko organizmuose“, – sako J. Jurevičienė.

Be to, anot jos, gelbstint itin sunkius pacientus ligoninėse, pavyzdžiui, po sunkių inkstų ar kepenų pažeidimų, būtent iš kraujo plazmos surinktų baltymų kompleksas naudojamas jiems gydyti.

Europos pacientams vis labiau reikalingi vaistai iš kraujo plazmos, nes vis didesniam pacientų skaičiui diagnozuojamos ligos, kurioms reikalingas būtent toks gydymas. Tad kraujo plazmos turi būti surenkama žymiai daugiau. Norint įveikti šiuos iššūkius, labai svarbu skatinti kraujo donorystę ir visų sveikatos priežiūros sistemos šalių partnerystę.

Vaistai, gaminami iš farmacinės žaliavos – kraujo plazmos:

Žmogaus anti-D imunoglobulinas. Saugant gimstančio kūdikio gyvybę, kai nesutampa jo ir motinos organizme esantys rezus faktoriai, yra vartojami antirezus vaistai.

Žmogaus normalusis imunoglobulinas. Kai žmogus turi įgimta imunoglobilinų IgG deficitą arba gyvenimo eigoje yra įgyjamas šis trūkumas, bet kokia infekcija (virusinė ar bakterinė) jam tampa iššūkiu. Jo organizmas pats negamina reikiamų antikūnių, todėl jis negali tinkamai kovoti. Tokiais atvejais gelbsti imunoterapija, o jai naudojami vaistai gaminami būtent iš inmunoglobulinų, išgaunamų iš kraujo plazmos.

Žmogaus VIII koaguliacijos faktorius. Kai kraujas sunkiai kreša, atsiranda pavojus gyvybei. Pavyzdžiui, lengvai susižalojus ar įsipjovus žmogaus būklė tampa rimta. Jis gali nukraujuoti nuo bet kokio susižeidimo. Siekiant to išvengti, pacientai turi nuolat naudoti VIII kraujo krešėjimo faktorių. Tam skirti vaistai yra išgaunamas iš kraujo plazmos.

Žmogaus albuminas. Iš kraujo plazmos išgaunamas albuminas skirtas palaikyti žmogaus organizme cirkuliuojančio kraujo tūrį ir pernešti gyvybiškai svarbias medžiagas. Tai ypač reikalinga sunkios būklės pacientams po operacijų, turintiems rimtų problemų su inkstais ir kepenimis, esant sunkioms gretutinėms ligoms. Tokiais atvejais, siekiant gerinti pacientų kraujo kokybę, naudojamas albuminas.

VšĮ Nacionalinis kraujo centras

Turite klausimų?

Turite klausimų mums? Nerandate norimo atsakymo DUK skiltyje? Norite susisiekti donorystės ar savanorystės klausimais? Užpildykite žemiau esančią formą ir mes su Jumis susisieksime!

Klausti
Registracija
donorystei
×

Turite klausimų?

    Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant tinkamai atsakyti į užklausą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų apsaugos politikoje aprašytomis taisyklėmis