×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

Nemokama linija 8 800 00003
2023 05 04

Daugėja kraujo donorų: auga tūstančiais, o pernai surinktas kraujo kiekis – rekordinis

Nacionalinio kraujo centro (NKC) duomenys rodo, kad Lietuvoje neatlygintina kraujo donorystė populiarėja – vis daugiau mūsų šalies gyventojų tampa ir naujais kraujo donorais, ir reguliariai aukoja savo kraują jau ne pirmą kartą. Vien per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, neatlygintinų kraujo donorų skaičius išaugo maždaug dviem tūkstančiais, o praėjusiais metais surinktas rekordinis po pandemijos kraujo kiekis – 30 tūkst. litrų.

NKC duomenimis, 2023 m. pirmąjį ketvirtį atėjusių donorų buvo 20 041, atliktų donacijų – 17 353, o surinkta daugiau nei 7500 tūkst. litrų kraujo. 2022 m. pirmąjį ketvirtį atėjusių donorų buvo 18 033, atliktų donacijų – 15 749, o surinkta kraujo – virš 7000 litrų.

Svarbu ir tai, kad auga donorų skaičius, kurie pirmą kartą gyvenime davė kraujo ir tapo donorais – vien šiemet per tris mėnesius tokių žmonių buvo 2145, o per pirmuosius tris praėjusių metų mėnesius – 2013 donorų, kurie pirmą kartą davė kraujo.

Skaičiuojama, kad neatlygintinų kraujo donorų skaičius reguliariai auga nuo pat 2020-ųjų. Praėjusiais metais Lietuvos kraujo donorai neatlygintinai kraujo aukojo net 68 tūkst. kartų, surinkta 30 tūkst. litrų kraujo. Tai buvo didžiausias kraujo donorų neatlygintinai dovanotas kraujo kiekis nuo 2020 metų 6 proc. daugiau, lyginant su 2021-aisiais, kai Lietuvoje buvo atlikta maždaug 64 tūkst. donacijų ir surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo bei daugiau nei 2020-aisiais, kai kraujo donorai neatlygintai kraujo davė 62 tūkst. kartų.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, už visų skaičių slypi labai konkretūs žmonės, kurie rodo patį kilniausią humaniškumo pavyzdį, nes prisideda gelbstint kitų gyvybes ir užtikrina, kad gydymo įstaigose nepritrūktų kraujo.

„Ačiū kraujo donorams už supratingumą, drąsą ir norą padėti kitiems. Nepaisant to, kad pastarieji metai dėl geopolitinių įvykių buvo kupini iššūkių, tai neužkirto kelio žmonių gerumui. Priešingai – sunkumai, ypač Ukrainoje jau daugiau kaip metus besitęsiantis karas su agresore, dar labiau sustiprino žmonių norą padėti ir neatlygintinų kraujo donorų gretos dar labiau išaugo. Tikimės, kad šie metai bus tokie pat sėkmingi, kaip ir praėjusieji. Tikiuosi, kad kitų metų pradžioje galėsime kalbėti apie dar vieną rekordinį per metus surinkto kraujo kiekį“, –  sako D. Gutauskas.

Pasak NKC vadovo, šiais metais kraujo donorystė bus dar paprastesnė, nes jau vasaros pabaigoje arba ankstyvą rudenį po Lietuvą pradės važinėti specialūs kraujobusai, kurie pritaikyti būtent kraujo donorystės procesui ir šiuo metu yra gaminami pagal NKC užsakymą.

„Tai bus visiška naujovė Lietuvoje, nes šiuose autobusuose – laboratorijose ant ratų donorai galės patogiai dovanoti kraujo, nepaisant metų laiko ar oro sąlygų. Be to, donorų ir darbuotojų patogumui NKC taip pat pradėjo ir savo centrų atnaujinimą didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Pavyzdžiui, artimiausiu metu Vilniaus centre planuojama persikelti į visiškai naujas patalpas, kurios bus įrengtos pagal pažangiausius kraujo centrų standartus“, – sako D. Gutauskas.

Tad, pasak NKC vadovo, šiais metais tikimasi sulaukti dar daugiau kraujo donorų ir surinkti didesnį kiekį kraujo gydymo įstaigose gydomiems pacientams.

NKC informacija

Turite klausimų?

Turite klausimų mums? Nerandate norimo atsakymo DUK skiltyje? Norite susisiekti donorystės ar savanorystės klausimais? Užpildykite žemiau esančią formą ir mes su Jumis susisieksime!

Klausti
Registracija
donorystei
×

Turite klausimų?

    Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant tinkamai atsakyti į užklausą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų apsaugos politikoje aprašytomis taisyklėmis