×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

Nemokama linija 8 800 00003
2024 07 03

Birželį atvyko ypatingai mažai kraujo donorų

Įsibėgėjusi vasara, šventiniai laikotarpiai ir prasidėjęs atostogų metas kelia vis didesnį nerimą Nacionaliniam kraujo centui (NKC), nes kraujo grupių atsargos artėja prie kritinės ribos. Vien per pirmąjį šių metų vasaros mėnesį užfiksuotas didelis kraują aukojančių žmonių sumažėjimas – beveik 13 proc. mažiau, nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Tai yra pirmasis donacijų kritimas per pastarųjų trejų metų vasaros laikotarpius, nes visuomet jų skaičius augo. Tuo tarpu gydymo įstaigų poreikiai ir toliau išlieka nepakitę, tad juos vos spėjama patenkinti.

 Dėl šios priežasties NKC kreipiasi į šalies gyventojus ir prašo, esant galimybei, net ir per atostogas užsukti į artimiausią kraujo centrą, nes vasarą tradiciškai kraujo atsargos išsenka kur kas greičiau.

NKC duomenimis, šiuo metu labiausiai trūksta 0-, 0+, A+, A-, B+ grupių kraujo.

Lyginant praėjusių metų pirmąjį vasaros mėnesį – birželį su šių metų tuo pačiu šių metų laikotarpiu, NKC padaliniuose Lietuvoje kraujo padovanojo 825 donorų mažiau, jų skaičius sumažėjo nuo 6430 iki 5605, t.y. beveik 13 proc. Tuo tarpu ankstesniais metais vasaros mėnesiais fiksuotas donacijų augimas, nors ir tuomet kraujo trūkdavo. Pavyzdžiui, 2021 m. birželį atliktos 5575 donacijos, 2022 m. 5662 donacijos. Tai reiškia, kad šių metų birželis neatlygintinos kraujo donorystės srityje yra kritinis, ženkliai sumažėjus donorų aktyvumui.

Beveik visų kraujo grupių stygius jaučiamas ir Kauno bei Santaros klinikų kraujo centruose, kur irgi sparčiai senka sukauptos atsargos.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, nepaisant to, kad kraujo donorų skaičius šalyje kasmet auga, deja, vasara yra toks periodas, kai džiaugdamiesi šiltais orais žmonės apie donorystės svarbą primiršta.

„Visgi kraujo reikia visada. Nepriklausomai nuo metų laiko mūsų šalies gydymo įstaigos ir medikai dirba pilnu pajėgumu, tad kraujo poreikis niekur nedingo. Tad labai prašome gyventojų net ir atostogų metu atrasti laiko bei apsilankyti artimiausiame kraujo centre. Donorų paaukotas kraujas yra gyvybiškai svarbus pacientams, nes medikai pacientų gyvybes gelbėja kasdien – teikiama visa reikiama medicininė pagalba, vyksta operacijos, kurių metu reikalingas kraujas, pavyzdžiui, dėl patirtų traumų, avarijų metu ar komplikuoto gimdymo, kai jo netenkama ir reikalingas perpylimas“, – teigia D. Gutauskas.

Pasak NKC direktoriaus, donorui apsilankyti artimiausiame kraujo donorystės padalinyje trunka vos 20-30 minučių, tačiau šis laikas yra aukso vertės, nes vieno donoro paaukotas kraujas gali išgelbėti net trijų pacientų gyvybes.

Svarbu nepamiršti, kad duodant kraujo, būtina būti sveiku – kraujo donorais negali būti žmonės, sirgę ar sergantys piktybinėmis ligomis, hepatitu B ir C, sifiliu, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), taip pat kita sunkia lėtine ar pasikartojančia kraujotakos ar imuninės sistemos liga. Jei būtų perpiltas tokio donoro kraujas, pacientui kiltų didelė tikimybė užsikrėsti.

Taip pat labai svarbu, kad donoras atvykdamas aukoti kraujo būtų pailsėjęs ir pavalgęs. Tiesa, patariama dieną prieš duodant kraujo nevalgyti labai riebaus ar aštraus maisto, gerti daugiau nei įprasta skysčių – mineralinio vandens, sulčių, arbatos. Gausus skysčių gėrimas prieš donaciją ypač svarbus itin karštomis vasaros dienomis, nes esant aukštesnei temperatūrai organizmas prakaituoja ir praranda daugiau skysčių.

Kraują aukoti galima nuo 18 iki 65 metų: vyrai per metus gali duoti kraujo šešis kartus, moterys – keturis. Tiesa, gali būti taikomi tam tikri apribojimai dėl sveikatos būklės ar neseniai įvykusios operacijos.

Turite klausimų?

Turite klausimų mums? Nerandate norimo atsakymo DUK skiltyje? Norite susisiekti donorystės ar savanorystės klausimais? Užpildykite žemiau esančią formą ir mes su Jumis susisieksime!

Klausti
Registracija
donorystei
×

Turite klausimų?

    Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant tinkamai atsakyti į užklausą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų apsaugos politikoje aprašytomis taisyklėmis