×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

Nemokama linija 8 800 00003

Antrojo laipsnio pensija kraujo donorams

Kraujas – nepakeičiamas gyvybės šaltinis. Dovanoti kraują, tai dovanoti žmogui gyvenimą. Vis daugiau Lietuvos žmonių tai supranta ir tampa kraujo donorais. Ilgalaikiai donorai, kuriems suteiktas garbės donoro vardas, turi teisę gauti antrojo laipsnio valstybines pensijas.
Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatyme, 4 str. 3 punkte nustatyta, kad nuo 2008 m. sausio 1 d. teisę gauti Lietuvos Respublikos antrojo laipsnio valstybinę pensiją turi asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka suteiktas garbės donoro vardas (Žin., 1994, Nr. 101-2018, aktuali redakcija).

Antrojo laipsnio valstybinę pensiją skiria ir sprendimus dėl šios pensijos skyrimo panaikinimo priima Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija.
Pasiūlymus dėl asmenų, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka suteiktas garbės donoro vardas, kartu su visais šiai pensijai skirti būtinais dokumentais Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikia sveikatos apsaugos ministras.

Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 9 punkte numatyta, jog garbės donoro vardas suteikiamas Vyriausybės nustatyta tvarka (Žin., 1996, Nr. 115-2666, aktuali redakcija). Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. balandžio 8 d. Nutarimu Nr.387 „Dėl Garbės donoro vardo suteikimo tvarkos patvirtinimo“ patvirtintoje Garbės donoro vardo suteikimo tvarkoje nurodyta, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymu garbės donoro vardas (kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu) suteikiamas donorui, ne mažiau kaip 40 kartų neatlygintinai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos (sudedamoji kraujo dalis) Ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavusiam nemokamos donorystės veikloje. Nemokamas kraujo ar plazmos davimas garbės donoro vardui gauti skaičiuojamas nuo Kraujo donorystės įstatymo įsigaliojimo dienos, t.y. nuo 1997 m. sausio 1 d. Taigi realiai šis vardas gali būti suteikiamas praėjus 10-čiai metų nuo šio įstatymo įsigaliojimo, t.y. nuo 2007 m. sausio 1 d.
Tokie dokumentai, kaip „TSRS donoro pažymėjimas“, SSRS garbės donoro ženklas ar kiti išduoti anksčiau nei įsigaliojo Kraujo donorystės įstatymas, asmenims teisės į valstybines pensijas nesuteikia.

Valstybinė pensija garbės donorams mokama sukakus senatvės pensijos amžiui. Jos dydis – 116 eur.
Asmeniui, turinčiam teisę gauti kelias valstybines pensijas, jo pasirinkimu mokama tik viena iš jų, išskyrus valstybinę našlių ir našlaičių pensiją, kuri taip pat gali būti mokama tik su viena iš valstybinių pensijų.

Turite klausimų?

Turite klausimų mums? Nerandate norimo atsakymo DUK skiltyje? Norite susisiekti donorystės ar savanorystės klausimais? Užpildykite žemiau esančią formą ir mes su Jumis susisieksime!

Klausti
Registracija
donorystei
×

Turite klausimų?

    Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant tinkamai atsakyti į užklausą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų apsaugos politikoje aprašytomis taisyklėmis